СТРУКТУРА АКАДЕМІЇ 
КЕРІВНИЦТВО::
ВЧЕНА РАДА::
НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ФІНАНСОВИЙ ІНСТИТУТ::
ІНСТИТУТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ::
ЦЕНТР НАУКОВИХ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНИХ ЕКСПЕРТИЗ::
 
НАУКА 
Пріорітетні напрями наукових досліджень::
Наукова фінансово-економічна експертиза та впровадження результатів наукових досліджень::
АСПIРАНТУРА ТА ДОКТОРАНТУРА::
 
ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНА ТА ДИСТАНЦІЙНА СИСТЕМИ 
 
ВИДАВНИЧА ДIЯЛЬНIСТЬ 
ЖУРНАЛ «ФІНАНСИ УКРАЇНИ»::
ЗБIРНИК «НАУКОВI ПРАЦI НДФI»::
ЕЛЕКТРОННІ ВИДАННЯ::
ДРУКОВАНІ ВИДАННЯ::
 
ІНФОРМАЦІЯ 
Історія Академії::
Співробітництво з Національним фондом досліджень України::
Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної"::
Нормативна база Академії::
Публічна інформація::
 
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ 
 
ДЕРЖАВНІ ЗАКУПІВЛІ 
 
Cooperation within ICGFM and ISAR UNCTAD 
 
ВНУТРІШНІЙ АУДИТ 
 
 
 
 
 
 Вiдвiдувачiв:  5491705
 
 
   

25 вересня Президент ДННУ «Академія фінансового управління» Єфименко Т.І. та д.е.н., доцент Олійник Я.В. взяли участь в семінарі «Дотримання вимог законодавства щодо протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму у сфері грального бізнесу», організованому Міністерством Фінансів України та Радою Європи.

📝 Серед учасників семінару також були: Перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін, Заступниця Голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литовченко, Перший заступник Голови Державної служби фінансового моніторингу України Ігор Гаєвський та Представниця Делегації ЄС в Україні Олександра Яновська.

📝 На заході обговорювалися питання щодо реалізації державними органами функції нагляду за додержанням вимог фінансового моніторингу у сфері грального бізнесу, а також взаємодії відповідних органів з підрозділами фінансової розвідки та правоохоронними органами. У зв'язку із цим на семінарі було презентовано діяльність Курсів підвищення кваліфікації відповідальних працівників і працівників, залучених до проведення фінансового моніторингу, суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство фінансів України, які проходять на регулярній основі на базі Інституту післядипломної освіти Академії.

Медіа-центр
Академії фінансового управління

25 вересня 2020 року




Обов’язкова реєстрація за посиланням https://forms.gle/8BXc7E8rwMtM2yRV8

Консультація з організаційних питань: (050)5805087 Наталія Іванівна

Консультація за темами курсу: (097) 3650084 Тетяна Віталіївна

Медіа-центр
Академії фінансового управління

14 вересня 2020 року




ЧЕРГОВІ КУРСИ ДЛЯ СУБ’ЄКТІВ ПЕРВИННОГО ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ, ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ І НАГЛЯД ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ ЯКИХ ЗДІЙСНЮЄ МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВУКРАЇНИ, ВІДБУДУТЬСЯ В ДННУ «АКАДЕМІЯ ФІНАНСОВОГО УПРАВЛІННЯ».

Державна навчально-наукова установа «Академія фінансового управління» на виконання вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IХ та відповідно до Порядку організації та координації роботи з перепідготовки і підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2020 № 777, проводить курси підвищення кваліфікації відповідальних працівників і працівників, залучених до проведення фінансового моніторингу, суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство фінансів України.

Навчання та іспит проходять у інтерактиво-дистанційному режимі 29 вересня-02 жовтня 2020 року.

Попередня реєстрація та отримання додаткової інформації:

Шевченко Наталія Іванівна тел. 050 580 50 87, е-mail: afu4862300@gmail.com

Кравченко Лілія Віталіївна тел. 098 409 68 60, е-mail: kl-29@ukr.net

Медіа-центр
Академії фінансового управління

07 вересня 2020 року




Шановні колеги !

Прийміть найщиріші вітання з визначним державним святом - Днем Конституції України!

Основний Закон закріпив загальновизнані права і свободи людини, незалежності і соборності нашої держави, зміцнив її міжнародний авторитет та визначив подальший правовий розвиток.

Саме Конституція є фундаментом і засадничою умовою розвитку громадянського суспільства, позитивних змін в усіх галузях і сферах суспільного життя, розбудови та процвітання України.

Тож нехай це свято додає всім нам снаги у нашій праці та впевненості в майбутньому.

Бажаю вам міцного здоров'я, оптимізму і творчих успіхів!

Президент Академії Тетяна Єфименко.





ЧЕРГОВІ КУРСИ ДЛЯ СУБ’ЄКТІВ ПЕРВИННОГО ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ, ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ І НАГЛЯД ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ ЯКИХ ЗДІЙСНЮЄ МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВУКРАЇНИ, ВІДБУДУТЬСЯ В ДННУ «АКАДЕМІЯ ФІНАНСОВОГО УПРАВЛІННЯ».

Державна навчально-наукова установа«Академія фінансового управління» на виконання вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IХ та відповідно до Порядку організації та координації роботи з перепідготовки і підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 610, проводить курси підвищення кваліфікації відповідальних працівників і працівників, залучених до проведення фінансового моніторингу, суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство фінансів України.

Навчання та іспит проходять у інтерактиво-дистанційному режимі 14-17 липня 2020 року.

Попередня реєстрація та отримання додаткової інформації за тел.:

(044) 486-23-00

Шевченко Наталія Іванівна тел. (050) 580-50-87, е-mail: afu4862300@gmail.com

Кравченко Лілія Віталіївна тел. (098) 409-68-60, е-mail: kl-29@ukr.net

Медіа-центр
Академії фінансового управління

23 червня 2020 року




В ДЕРЖАВНІЙ НАВЧАЛЬНО-НАУКОВІЙ УСТАНОВІ «АКАДЕМІЯ ФІНАНСОВОГО УПРАВЛІННЯ» ЗАВЕРШИВСЯ КОНКУРС НА ЗАМІЩЕННЯ ВАКАНТНОЇ НАУКОВОЇ ПОСАДИ ВІЦЕ-ПРЕЗИДЕНТА.

27.12.2019 року на засіданні Вченої ради Академії затверджено рішення конкурсної комісії від 26.12.2019 року (протокол №1) на заміщення вакантної наукової посади віце-президента Академії відповідно до Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних наукових посад Державної навчально-наукової установи "Академія фінансового управління", затвердженого наказом від 14.03.2019 року № 16-ОД та погодженого МОН України оприлюднюємо перелік учасників конкурсу.

Інформація про переможців конкурсу

Медіа-центр
Академії фінансового управління

27 грудня 2019 року




АКАДЕМІЯ ФІНАНСОВОГО УПРАВЛІННЯ ДОМОВИЛАСЬ ПРО СПІВПРАЦЮ З АСОЦІАЦІЄЮ СПЕЦІАЛІСТІВ З ПРОТИДІЇ ВІДМИВАННЮ КОШТІВ (ACAMS).

Науковці Академії фінансового управління – президент Академії, д. е. н., професор, академік НАН України Тетяна Єфименко, віце-президент Академії, д. е. н., професор Олександр Любіч та в. о. завідувача відділу фінансових ринків, к. е. н. Анатолій Дробязко взяли участь у церемонії підписання Меморандуму про взаємопорозуміння між Академією фінансового управління та Асоціацією спеціалістів з протидії відмиванню коштів (ACAMS), яка відбулася 26 листопада 2019 року в приміщенні Президіуму Академії наук України.

Довідково. ACAMS є провідною міжнародною асоціацією для професіоналів у сфері виявлення і запобігання фінансовій злочинності. В асоціації нараховується понад 45 000 членів із 175 країн світу. Асоціація була створена у відповідь на зростаючі потреби в сертифікації спеціалізованих знань, розвитку кар'єри та можливостей взаємодії для професіоналів щодо ПВК/ФТ. Асоціація забезпечує високоякісне профільну освіту та переваги для своїх членів, і є провідною професійною організацією, яка пропонує сертифікацію у сфері ПВК.

На сьогодні в ACAMS існують кілька видів сертифікації: в електронному вигляді та головний іспит CAMS – сертифікація у сфері ПВК. Сертифікат ACAMS є «золотим стандартом» і найпрестижнішою кваліфікаційною відзнакою в галузі ПВК, а також важливим активом для розвитку кар'єри та професійного зростання. Питання іспиту тестують знання міжнародних ПВК-стандартів, укладених Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ), Вольсберзькою групою, Базельським комітетом, Групою Егмонт, і демонструє рівень знань, необхідний для високоякісного професіонала у боротьбі з фінансовим тероризмом. Для того щоб скласти іспит САМS, потрібно бути активним членом ACAMS.

Підписаний між Академією (її президент Тетяна Єфименко) та ACAMS (голова представництва Асоціації спеціалістів з протидії відмиванню коштів у країнах Європи та СНД Анжела Салтер, Великобританія) меморандум передбачає, що міжнародні тренери з ACAMS підготують національних тренерів, а ті продовжать навчати цієї справи працівників вітчизняного банківського й небанківського секторів. Очікується, що до фінансування навчання українських фахівців долучиться Європейський банк реконструкції та розвитку.

Зауважимо, що підписання меморандуму відбулося саме напередодні 101-ї річниці зі створення Національної академії наук України (27.11. 2019 року).

Довідково. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 № 473 Академія фінансового управління провадить діяльність на засадах науково-організаційної координації з Відділенням економіки НАН України, організовує й здійснює фундаментальні та прикладні наукові дослідження з метою створення інноваційних знань у сфері державних і міжнародних фінансів, розвитку системи управління державними фінансами в умовах євроінтеграційних процесів, розроблення пропозицій щодо внесення відповідних змін до законодавства. Результати досліджень Академії впроваджено при розробленні Стратегії реформування системи управління державними фінансами на 2017–2020 роки.

Одночасно, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2015 № 610 та з урахуванням результатів наукових досліджень з питань фіскальної та монетарної безпеки, Академія є одним із двох екзаменаційних центрів підсумкового контролю результатів підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу.

За словами президента Академії фінансового управління, академіка НАН України Тетяни Єфименко, співпраця Академії з ACAMS спільно з Асоціацією українських банків, керівництво якої також брало участь у зустрічі, має сприяти поступовому зменшенню обсягу тіньової економіки України, який коливається, за офіційними даними, на рівні 35–38%. «Це амбітна мета наших фахівців, яка чітко орієнтована на ті параметри, що сьогодні оцінюються Міжнародним валютним фондом (МВФ) та багатьма міжнародними оглядачами як політичних, так і економічних та фінансових міжнародних організацій. Тому, вважаю, наша співпраця матиме значення для розвитку не лише економіки, а й суспільства загалом», – зазначила Т. Єфименко в коментарі кореспонденту видання Mind.

На знімках (зліва направо): Тетяна Єфименко, Анжела Салтер

«Ми бачимо суспільну місію нашого проекту в тому, щоб кожна людина Україні повірила, що якщо вона сплатила податки, то отримає певні якісні послуги в цій державі, а це буде можливим лише тоді, коли меншим стане тіньовий сектор», – наголосила Т. Єфименко. Важливим фактором ефективної співпраці з ACAMS є долучення до неї Асоціації українських банків та Громадської ради Міністерства фінансів України.

ACAMS представлена як у Північній, так і у Південній Америці, Африці, Азії та Європі. В ACAMS розробляються й нові програми: для спеціалістів із санкцій, аудиторів з питань фінансового моніторингу, вже повністю сформовано програму для фахівців з питань криптовалют та криптоактивів, кіберзлочинності. У процедурі обговорення та підписання Меморандуму брала участь Євгенія Балясна-Хогіемстр, співзасновник і голова нідерландського відділення ACAMS.

Президент Асоціації українських банків (АУБ) Андрій Дубас повідомив Mind, що завданням АУБ є впровадження прозорих механізмів роботи, а Академія фінансового управління, підписавши цей меморандум, засвідчила необхідність застосування таких підходів і взялася сприяти залученню фахівців, які будуть проходити це навчання. Фактично Академія та ACAMS стануть драйверами вказаного процесу в Україні, а члени асоціації – споживачами відповідного продукту. АУБ долучилась до співпраці, щоб скористатися величезним досвідом і потенціалом, яким міжнародні фахівці ACAMS діляться із зацікавленими банківськими установами різних країн.

На знімках (зліва направо): А. Дубас, Т. Дмитренко, В. Висоцький, Є. Балясна-Хогіемстр

Тепер і український банківський сектор отримає можливість використовувати ці напрацювання, щоб вітчизняна економіка була максимально чистою і прозорою від «брудних грошей». Так, фахівці, котрі протягом трьох місяців хочуть пройти цей курс, отримуватимуть відеоматеріали та тестові завдання, а по закінченні засвоєння матеріалу тренери ACAMS протестують їхні знання. Однак незалежно від того, фахівці якої країни проходять навчання, його рівень залишається однаково високим, тому сертифікат ACAMS має міжнародне визнання.

За словами голови комітету з питань фінансів Громадської ради при Міністерстві фінансів України Тетяни Дмитренко, завдяки співпраці з ACAMS українські банки та фінансові установи матимуть власних фахівців у боротьбі з відмиванням коштів. Уже під час поточного візиту в Україну фахівці ACAMS провели презентаційний тренінг у Національному банку і продемонстрували, на якому рівні та за якими кваліфікаційними стандартами вони навчатимуть національних тренерів.

Також планується співпраця ACAMS із Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та Держфінмоніторингом, щоб поєднати національний рівень з міжнародним. На сьогодні постановою Кабінету Міністрів України як атестаційні центри визначено два заклади – це Академія фінансового управління і Академія фінансового моніторингу при Державній службі фінансового моніторингу, а до Національного банку представники ACAMS завітали, щоб продемонструвати рівень пропонованого викладання, адже більшість фахівців з питань фінансового моніторингу працюють саме в банківському секторі.

Водночас іноземні фахівці відвідуватимуть Україну для підвищення кваліфікації національних тренерів, для викладання можливих нових програм. У поточному процесі представники банківських і небанківських установ, фондового та страхового ринків самі зможуть обирати для себе курс, який їх цікавить, проходити навчання та отримувати атестацію.

На думку фінансового експерта Володимира Висоцького, наявність теми криптовалют у програмах ACAMS, за якими навчатимуться майбутні національні тренери, є дуже корисною, «адже, за великим рахунком, криптовалюта допомагає проходити через кордони та легалізувати відмивання коштів». Застосування сучасних методів боротьби з фінансуванням тероризму також буде корисним для України.

Як зазначила Голова представництва Асоціації спеціалістів з протидії відмиванню коштів (ACAMS) у країнах Європи та СНД Анжела Салтер (Великобританія), за підсумками підписання меморандуму про взаємодію з Академією фінансового управління «очікується плідна співпраця щодо впровадження тренінгів для фахівців банківського сектору і небанківських фінансових установ в Україні на міжнародному рівні».

На знімках: робочі моменти зустрічі

На зустрічі, крім того, було обговорено питання розширення співпраці ДННУ «Академія фінансового управління» з керівництвом Асоціації українських банків, національними керівниками ACAMS (Великобританія та Нідерланди).

Медіа-центр
Академії фінансового управління

26 грудня 2019 року




В ДЕРЖАВНІЙ НАВЧАЛЬНО-НАУКОВІЙ УСТАНОВІ «АКАДЕМІЯ ФІНАНСОВОГО УПРАВЛІННЯ» ТРИВАЄ КОНКУРС НА ЗАМІЩЕННЯ ВАКАНТНОЇ НАУКОВОЇ ПОСАДИ ВІЦЕ-ПРЕЗИДЕНТА.

19.12.2019 року завершено прийом документів від осіб, які виявили бажання взяти участь у конкурсі. Відповідно до вимог Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних наукових посад Державної навчально-наукової установи "Академія фінансового управління", затвердженого наказом від 14.03.2019 року № 16-ОД та погодженого МОН України оприлюднюємо перелік учасників конкурсу.

Перелік учасників конкурсу

Медіа-центр
Академії фінансового управління

24 грудня 2019 року




НАУКОВЦІ АКАДЕМІЇ ФІНАНСОВОГО УПРАВЛІННЯ ПРИЙНЯЛИ УЧАСТЬ У ЗАСІДАННІ КЛУБУ БАНКІРІВ НА ТЕМУ «ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ УРЯДУ І РОЛЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ».

Науковці Академії фінансового управління – віце-президент Академії, д. е. н., професор Олександр Любіч та в. о. завідувача відділу фінансових ринків Академії, к. е. н. Анатолій Дробязко взяли участь у засіданні Клубу банкірів на тему: «Економічні реформи Уряду і роль банківської системи», яке відбулося 27 листопада 2019 року в залі засідань Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Із доповіддю «Економічні реформи Уряду і роль банківської системи» перед учасниками представницького зібрання виступив заступник Міністра, к. е. н. Сергій Ніколайчук. Він зазначив ключові моменти проекту економічної стратегії Уряду, а також роль кредитування в економічному зростанні та реалізації запланованих Урядом реформ. Презентація викликала значний інтерес, і понад півгодини Сергій Ніколайчук відповідав на численні запитання присутніх.

На знімку (зліва направо): Л. Мостова, С. Ніколайчук

Ігор Шумило, д. е. н., професор свою презентацію назвав: «Економічні реформи Уряду і роль банківської системи: пріоритети», де здійснив оцінку економічної ситуації в Україні, проаналізував її основні проблеми та термінові дії, до яких, на думку доповідача, потрібно вдатися для їх вирішення.

Значну увагу учасників засідання також привернула презентація голови Правління Агентства з рефінансування житлових кредитів Сергія Волкова, де йшлося про реформи у сфері житлового фінансування. Доповідач наголосив:

«Слід розробити державну житлову політику, яка включатиме усі аспекти, – від будівництва до реалізації житла, зокрема такі складові:

справедливе відведення ділянок та їх прозорий продаж забудовникам, які мають виробничі потужності та досвід будівництва, відсікаючи спекулянтів-посередників;

оснащення ділянок інженерними мережами та іншими комунікаціями, що, до речі, збільшуватиме попит на будівельні ділянки та надходження до місцевих бюджетів. Можна за рахунок таких надходжень створити спеціальні фонди для спільного з постачальниками фінансування ремонту старих і будівництво нових мереж; організувати недороге банківського фінансування будівництва сучасних багатоквартирних будинків та наступного продажу квартир покупцям, які користуватимуться іпотечними кредитами. Для реалізації програми уряд повинен спиратися насамперед на державні банки;

створення умов для банків – іпотечних кредиторів щодо належного управління ліквідністю та капіталом через запуск обігу іпотечних облігацій, забезпечивши інвесторів у такі цінні папери набором преференцій, у тому числі можливостями інвестувати кошти пенсійних накопичень і резервів страхових компаній;

централізація державних житлових відомчих програм і програм забезпечення житлом біженців і пільговиків. Уніфікувати (стандартизувати) проектно-будівельну документацію за сучасними вимогами та калькуляцію вартості будівельно-монтажних робіт. Насамперед залучати українські будівельні компанії до реалізації проектів, відмовившись від послуг іноземних підрядників. Залучити банки та міжнародні фонди до часткового фінансування таких програм на поворотній основі».

Впродовж засідання відбулася палка дискусія, в якій своїм баченням обговорюваних питань поділилися: директор Інституту економіки та прогнозування НАН України, академік Валерій Геєць, заступник Голови Ради, д. е. н. Василь Фурман, начальник управління реформування фінансового сектору Національного банку України, к. е. н. Євген Степанюк, заступник голови правління банку «Глобус» Олена Дмитрієва, перший заступник голови правління Української пожежно-страхової компанії Тетяна Мосійчук, екс-заступник Голови НБУ, д. е. н. Олександр Кірєєв, президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров та інші.

На знімках (зліва направо): В. Геєць, О. Кірєєв , Є. Степанюк, Ю. Прозоров.

На знімках: робочі моменти засідання

На завершення засідання голова Ради Клубу банкірів Людмила Мостова та заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Сергій Ніколайчук відзначили велику актуальність обговорюваних питань, їх важливість для економічного життя держави і вітчизняної банківської системи, а також висловили готовність урядовців та банкірів до подальшої системної співпраці.

На засіданні було обговорено питання розширення співпраці вчених ДННУ «Академія фінансового управління» з Клубом банкірів, Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Радою НБУ, представниками банківської спільноти та наукових кіл.

Медіа-центр
Академії фінансового управління

02 грудня 2019 року




УЧАСТЬ НАУКОВЦІВ АКАДЕМІЇ ФІНАНСОВОГО УПРАВЛІННЯ У СПІЛЬНОМУ ЗАСІДАННІ КЛУБУ БАНКІРІВ.

Науковці Академії фінансового управління – віце-президент Академії, д. е. н., професор Олександр Любіч, заступник директора з наукової роботи Науково-дослідного фінансового інституту Академії, д.е.н., професор Людмила Ловінська та в. о. завідувача відділу фінансових ринків Академії, к. е. н. Анатолій Дробязко взяли участь у засіданні Клубу банкірів на тему: «Банківська система 2019. Відновлення кредитування: можливості, обмеження, виклики», яке відбулося 14 листопада 2019 року в залі засідань Академії.

Традиційно тему для обговорення визначали самі банкіри, адже саме кредитування є однією з найважливіших функцій діяльності кожного банку. Коли йдеться про підтримку насамперед корпоративних клієнтів, то ситуація є складною: посилення впливу держави на банківський сектор, зростання «бульбашок» споживчого кредитування і вкладень у держпапери на тлі стагнації кредитування бізнесу, жорстка монетарна політика, проблемні борги, високі вимоги до позичальників та банків. Ці та інші ризики і перешкоди на шляху відновлення розвитку кредитування було проаналізовано в ході засідання Клубу банкірів. Відповідь на це питання і шукали учасники зустрічі, в якій взяли участь один із керівників Національного банку (начальник управління реформування фінансового сектору НБУ, к. е. н. Євген Степанюк), представники провідних вітчизняних банків, страховики, вчені-економісти, експерти фінансового ринку та зацікавлені науковці Академії.

Відкрили засідання голова Ради Клубу банкірів Людмила Мостова та віце-президент Академії фінансового управління Олександр Любіч.

На знімку (зліва направо): О. Любіч, Л. Мостова, Є. Степанюк

Які можливості, обмеження та виклики для відновлення кредитування наявні нині? Саме про це йшлося у презентації Анатолія Дробязка. Він звернув увагу присутніх на те, що «перша проблема, яку треба розв’язати – негативно класифіковані активи банків. За даними Міністерства фінансів України, на 01.07.2019 обсяг непрацюючих кредитів (NPL) у банківській системі становив 581 млрд грн (частка у портфелі – 51 %). Із вказаної суми NPL на держбанки припадало 415 млрд грн (71 % загального обсягу NPL).

Як вихід з глухого кута 16 жовтня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 2272 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку”. Банки за участю держави отримають можливість передавати безнадійну заборгованість в управління Фонду виключно з метою продажу ним такої безнадійної заборгованості на відкритих торгах (аукціоні), порядок проведення яких регламентується нормативно-правовими актами Фонду. Але боргова криза – не єдина перешкода на шляху відновлення кредитування. До цього кошика проблем належать регуляції НБУ щодо пов’язаних осіб, які виписані неоднозначно й дають змогу інспекторам на перевірках трактувати положення на власний розсуд, що є об’єктом для зловживань з боку перевіряючих. «Але найбільший страх банків – інструкції фінансового моніторингу, за якими стоять величезні штрафні санкції», – підкреслив Анатолій Дробязко

На знімках (зліва направо): виступи А. Дробязко та Є. Степанюка

«Стан банківської системи України: чи стимулюють банки економічне зростання?» – тема виступу начальника управління реформування фінансового сектору НБУ Євгена Степанюка. Він зазначив, що показники стійкості та ефективності банківської системи України зараз перебувають на найвищому з початку кризи рівні. Про це свідчать показники регулятивного капіталу банків, їхні фінансові результати та показники операційної ефективності. Водночас рівень проникнення банківського кредитування реального сектору має тенденцію до зниження , і наразі є суттєво нижчим, ніж у порівнянних країнах ЄС. На думку Євгена Степанюка, це є наслідком стриманої кредитної політики банків, котрі надають перевагу інвестуванню у низькоризикові інструменти, зокрема ОВДП, ставки за якими, зважені на ризик, є привабливішими порівняно з іншими напрямами кредитної діяльності банків. Євген Степанюк назвав три групи передумов, необхідних для активного відновлення банківського кредитування в Україні: законодавчі, нормативні та макроекономічні.

Кредитну дисфункцію банківського сектору і її наслідки для бізнесу проаналізував у своїй презентації старший науковий співробітник відділу грошово-кредитних відносин Інституту економіки та прогнозування НАН України Євген Бублик. На його думку, однією з вагомих причин, чому українські банки не можуть відновити кредитування економіки, є структурна деформація банківського сектору, що характеризується концентрацією та монополізацією. Понад 80 % фінансового сектору в Україні представлено банками, 60 % активів яких припадає на чотири державні. У структурі активів державних банків понад 40 % чистих активів або близько 300 млрд грн, представлено ОВДП. Таким чином вагома частка українського фінансового сектору обслуговує потреби уряду. Ще однією причиною є демонетизація економіки внаслідок жорсткої політики інфляційного таргетування. Привабливість державних фінансових інструментів, з одного боку, демонетизація та жорсткі нормативні вимоги регулятора, з другого, демотивують кредитну активність банків. Як наслідок – вони не виконують посередницької функції і зростає тіньовий банкінг. Частка банківських кредитів, як джерела фінансування капітальних інвестицій в Україні, скоротилась протягом 2012–2018 рр. з 15 до 8 %, тоді як частка власних коштів підприємств зросла з 63 до 71 %. У таких умовах для держави є два шляхи: переводити націоналізовану банківську систему на ринкові рейки або використовувати її в інтересах реалізації політики економічного зростання, але в обох випадках банки повинні повернутись до кредитування підприємств, вважає Євген Бублик.

На засіданні Клубу також розглядалися і глобальні орієнтири – Цілі сталого розвитку (ЦСР), намічені ООН, і супутня їм звітність.

Якщо звітність про управління суб'єктами господарювання спрямована на висвітлення прогресу в реалізації стратегії у бізнесі, то звітність ЦСР – про те, як підприємство працює на суспільство. Зокрема, висвітлюються такі аспекти, як ефективність енерго- та водовикористання, скорочення утворення відходів, частка жінок серед членів рад директорів. «Ми зараз починаємо працювати над тим, щоб адаптувати звіт щодо управління суб'єктів фінсектору для звітності про ЦСР», – повідомила Людмила Ловінська.

Це не перше завдання в напрямі ЦСР, за яке береться Академія: співпраця з Міжурядовою робочою групою експертів з міжнародних стандартів обліку і звітності (UNCTAD ISAR) щодо підвищення транспарентності корпоративної звітності триває вже 13 років.

За останні три роки за участю фахівців Академії розроблено та затверджено два документи, рекомендовані для застосування у всіх країнах, зокрема, інструкцію з ключових показників звітності підприємств щодо внеску в досягнення ЦСР. Робота, проведена експертами Академії, була високо оцінена Секретаріатом UNCTAD і відзначена нагородою ISAR Honours 2019

На знімках (зліва направо): виступи Л. Ловінської, Є. Бублика, О. Любіча

У гострій та зацікавленій дискусії, яка відбулася потім, взяли участь голова Ради Асоціації українських банків Станіслав Аржевітін, старший економіст департаменту фінансової стабільності НБУ Ігор Болгарин, начальник управління кредитування малого та середнього бізнесу Укрексімбанку Владлен Дедков, екс-заступник Голови Національного банку Борис Марков, операційний директор RWS Банку Вікторія Третяк, аналітик Олексій Кущ, аналітик-консультант, д. е. н., професор Ігор Шумило та інші.

На знімках: робочі моменти засідання

На засіданні було обговорено питання розширення співпраці вчених ДННУ «Академія фінансового управління» з Клубом банкірів, представниками банківської спільноти та наукових кіл.

Медіа-центр
Академії фінансового управління

27 листопада 2019 року



 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25
©2003